O netkaných textíliách

Čo je to netkaná textília

je to polypropylénová tkanina (PP textília) vyrábaná iným spôsobom než bežné tkaniny. Jej cena je natoľko nízka, že sa obstarávacie náklady bohato vyplatia. Je zdravotne nezávadná, pevná, odolná proti poveternostným podmienkam a priepustná pre vodu a vzduch.

Aj keď sú netkané textílie pomerne pevné a trvanlivé, musíte s nimi zachádzať opatrne. Pre upevnenie na záhonoch je najlepšie zahrnúť ich okraje do pôdy. V miestach, ktoré sa budú kvôli ošetrovaniu alebo zberu odkrývať, sa zaťažia okraje napríklad drevenými doskami. Kamene nie sú vhodné, poškodzujú a trhajú všetky druhy textílie.

Tam, kde požadujeme jej dlhšiu trvanlivosť, vyberáme typy s vyššou hmotnosťou a stabilizáciou proti UV žiareniu -inak by sa textília mohla rozpadnúť už za pár mesiacov. Na vonkajšie záhony upevnite textíliu tak, aby s ňou nemohol vietor pohybovať, nechajte ale priestor pre rastliny, aby sa pod tesným krytom nedeformovali.

Niektorí výrobcovia ponúkajú textílie so zosilneným okrajom, ale ani tie sa nehodí zaťažovať kameňmi či tehlami. Textíliu po použití nechajte riadne preschnúť, zrolujte alebo zložte a uchovajte pre ďalšiu sezónu. Silne znečistené okraje sa dajú ostriekať hadicou alebo sa celá textília vypláka v čistej vode, zavesí, vysuší a uloží.

Prednosti a výhody netkaných textílií

Použitím netkaných textílií zlepšíte rastlinám podmienky pre rast a vývoj. Zakrytím záhonov sa zvýšia nočné teploty až o tri stupne Celzia, denné teploty dokonca až o sedem stupňov. Obmedzí sa strata vody vyparovaním, pôda sa pod krytom prehreje a úroda sa urýchli minimálne o desať dní, pretože nedochádza k teplotným výkyvom.

Výsevy rovnomernejšie a skôr klíčia než vo voľnej pôde bez krytu. Cez textíliu sa dajú aplikovať aj postreky proti chorobám alebo hnojivá zálievka, potrebné látky sa dostanú k rastlinám rovnako ako zálievková voda.

Všetko má svoj čas

Odstránenie textílie zo záhonov sa riadi typom plodiny, ktorú pestujete: hlávkový šalát je treba odkryť pri tvorení hlávok, inak budú vybiehať do kvetu. Uhorky a tekvice v dobe kvitnutia potrebujú opeľovačov, pod krytom môžu zostať len partenokarpické odrody.

Ani jahody nenechávajte v dobe kvitnutia zakryté. Na záhonoch môže po celú dobu vegetácie zostať len mulčovacia textília, napríklad pod jahodami, uhorkami alebo tekvicami.

Netkaná textília ako ochrana proti škodcom

Stále zostáva nedocenený význam netkaných textílií ako prostriedku proti škodcom. Je to vlastne mechanická ochrana, ktorá je veľmi vhodná, pretože sa obídeme bez chemických postrekov zaťažujúcich životné prostredie.

Používa sa najľahší typ bielej netkanej textílie, tá je súčasne najlacnejšia. Je však potrebné mať určité znalosti o škodcoch, aby ochrana bola účinná.